Start / Leczenie pijawkami

Hirudoterapia (łac. hirudo – pijawka) – pod tym terminem kryje się sposób wspomagający leczenie wykorzystujący naturalne właściwości pijawek. W Polsce jest to pijawka lekarska - Hirudo Medicinalis. Jest to rodzaj terapii znany człowiekowi od początków cywilizacji. Pierwsze odnotowane przypadki jej stosowania znane są z malowideł ściennych starożytnego Egiptu pochodzących z okresu XVIII dynastii (1550–1292 p.n.e.). Autorem pierwszych pisanych źródeł informacji o medycznym stosowaniu pijawek jest Nikander (II wiek p.n.e.). Od I wieku naszej ery pojawiało się coraz więcej źródeł pisanych, w tym pisma chińskie oraz literatura sanskrycka, perska i arabska. W tym okresie Rzymianie nadali pijawkom nazwę "hirudo'', przez Karola Linneusza przyjętą za nazwę jednego z rodzajów pijawek (Hirudo Linnaeus, 1758). Pliniusz Starszy napisał, że pijawki wysysają krew i są użyteczne na "bóle reumatyczne i wszelkiego rodzaju dolegliwości i gorączki". Atrakcyjność pijawek zmieniała się w historii medycyny, a obecnie jej znaczenie wzrasta.

W dobie bardzo szerokiej farmakoterapii leczenie naturalnymi sposobami może wydawać się przeżytkiem - pozornie! W czerwcu 2004 roku Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) dopuściła pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis) do obrotu w medycynie, uznając je za środek leczniczy. 

Pijawki a leki farmakologicze:

Korzenie dzisiejszych leków tkwią najczęściej w substancjach, które zawierają organizmy żywe - rośliny, zwierzęta. Leki najczęściej mają wiele działań niepożądanych (na jedno pomagają, ale wiele innych funkcji i organów uszkadzają) - substancje naturalne najczęściej pozbawione są działań niepożądanych. Zwykle nie udaje się sztucznie prześcignąć natury (stworzono na przykład sztuczną pijawkę, w której wykorzystuje się hirudynę sztandarową i pierwszą wykrytą substancję produkowaną przez pijawki ale jest to tylko jedna substancja z ponad 100 zidentyfikowanych dzisiaj substancji produkowanych przez pijawki). Lek działa na organizm przez swój określony mechanizm -działanie lecznicze pijawek to kilka różnych sposobów wpływania na człowieka (ukłucie, leki, drenaż limfatyczny). Lek zapobiega bądź leczy najczęściej określoną chorobę lub dolegliwość - pijawki leczą poprzez stymulowanie sił obronnych organizmu oraz doprowadzania człowieka do stanu homeostazy, czyli równowagi, co jest warunkiem zdrowia.

Pijawki lekarskie do celów leczniczych są hodowane na wyspecjalizowanych biofarmach. Prastarą terapią przykładania pasożytniczych pijawek zajmują się obecnie zespoły badawcze na całym świecie. Badania kliniczne mają niemal uniwersalne zastosowanie.Duże sukcesy w tej dziedzinie odnotowują na przykład lekarze ze Stanford Hospital and Clinics (Kalifornia, USA). Zajmują się oni zwłaszcza wykorzystaniem pijawek lekarskich w łączeniu naczyń (głównie tych najcieńszych, z którymi problemy mają nawet doświadczeni chirurdzy)- metoda ta jest bezpieczna i tania. Specjaliści doceniają fakt, że pijawki wpuszczają do rany optymalną dawkę antybiotyków ze swej śliny. Dodajmy, że profesor Michael Salzet z uniwersytetu we francuskim Lille zaczął używać pijawek jako bezpośredniego źródła antybiotyku. 

Pijawka poprzez regulację układu krążenia człowieka skutecznie wspomaga leczenie wielu chorób, takich jak choroby układu:

  • sercowo-naczyniowego
  • endokrynologicznego
  • pokarmowego
  • moczowo-płciowego
  • oddechowego
  • kostno-stawowego
  • choroby dermatologiczne
  • neurologiczne

Hirudoterapia w kosmetologii

Jak się okazuje pijawki w swoich gruczołach zawierają także związki, które idealnie nadają się do wykorzystania w kosmetologii. Na rynku pojawiły się już maści, kremy z aktywnymi wyciągami z pijawek, nie zastąpią one jednak bezpośredniego wpływu hirudozwiązków na cerę. Pijawki dla swojej urody używają również słynne aktorki np. Demi Moore. Najnowsze badania nad substancjami gruczołów ślinowych pijawek potwierdziły obecność związków wpływających na stan skóry, jej napięcie, ukrwienie, dotlenienie i konsystencję.

Upiększanie ciała i hamowanie procesów starzenia skóry za pomocą pijawek znane były od najstarszych czasów. Maseczki na twarz i ciało w różnych kombinacjach olejków zapachowych mieszanych z krwią pijawek stosowały słynne japońskie gejsze, słynące ze swej urody. W erze brousseizmu francuskiego używanie pijawek w celu poprawy urody było niemalże obowiązkiem. Ozdabianie biżuterii, sukien balowych motywami nawiązującymi do pijawek było modne i w dobrym guście. Krew z pijawek nierzadko rozsmarowana na twarzy sprawiała wrażenie dobrego odżywienia skóry i dobrego stanu zdrowia.

W naszym gabinecie oferujemy liftingującą maseczkę z użyciem pijawek.

Jak wyglada zabieg?

Zaczyna się od przystawienia trzech pijawek w okolicach wątroby. Następnie hirudoterapeuta wyciska hirudozwiązki wymieszane z krwią i nakłada je na twarz i dekolt. Przed nałożeniem maseczki należy oczyścić cerę aby hirudozwiązki lepiej przenikały do skóry. Maseczkę pozostawiamy na około 20 min. Po jej zmyciu efekt jest natychmiastowy.

Zalety liftingu z użyciem pijawek:

  • jedwabiście gładka, nawilżona i rozświetlona cera
  • ujędrniona skóra
  • małe zmarszczki zanikają a głębokie ulegają spłyceniu
  • zmiany skórne ustepują

Dlaczego maseczka z użyciem pijawek tak wspaniale działa?

Pijawka to źródło biologicznie aktywnych substancji, zawartych w wydzielinie jej śliny, które powodują rozkład tłuszczy, zapobiegają procesowi starzenia się skóry. Hialuronidaza, elastaza i kolagenaza, działają, jako czynniki rozprzestrzeniające, zmniejszające napięcie tkanki łącznej i zwiększające penetrację w skórze pozostałych związków pochodzących z gruczołów ślinowych pijawek. Substancja histaminopodobna rozszerza naczynia skórne, zwiększając ukrwienie danej okolicy. W substancjach gruczołów ślinowych stwierdzono też serotoninę oraz związki działające przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Razem z lipidami wydzielane są enzymy takie jak fosfolipazy i lipazy, odgrywające główna rolę w przebudowie fosfolipidów błony komórkowej komórek skóry, działając leczniczo i ochronnie w gojeniu samej rany po pijawce jak również w tkankach otaczających. Lipidy stanowią dwadzieścia procent całej masy substancji gruczołów ślinowych. Razem z lipidami występują hormony sterydowe takie jak: kortyzol, dehydroepiandrosteron, androsteron, testosteron, progesteron i estradiol. Mamy, więc skład doskonałego kremu opartego o najnowsze składniki w dodatku w żywych formach aktywnych biologicznie.

Te wszystkie wyżej wymienione związki zawarte w ślinie pijawek wykorzystuje się w kosmetologii hirudoterapeutycznej, gdzie efekty są zdumiewające. Z terapiii tej chętnie korzystają u nas zarówno kobiety, jak i mężczyźni.